Dobrodošli na najstariji i najbolji forum o Hari Poteru! Iskusite Hogvorts školu iz prve ruke! Registrujte se, i postanite đak u školi o kojoj ste oduvek sanjali! Smatrajte da je vaša sova napokon stigla! Požurite, školska godina uskoro počinje!
Dobrodošli na najstariji i najbolji forum o Hari Poteru! Iskusite Hogvorts školu iz prve ruke! Registrujte se, i postanite đak u školi o kojoj ste oduvek sanjali! Smatrajte da je vaša sova napokon stigla! Požurite, školska godina uskoro počinje!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Lekcija za drugu godinu

Ići dole 
AutorPoruka
Ivana Prewett
Normalac
Normalac
Ivana Prewett


Datum upisa : 01.11.2010

Lekcija za drugu godinu Empty
PočaljiNaslov: Lekcija za drugu godinu   Lekcija za drugu godinu EmptyPon Feb 27 2012, 14:16

Istorija Astronomije
I deo

U ranim vremenima, astronomija je jedino obuhvatala posmatranje i predviđanja kretanja objekata vidljivih golim okom. Na nekim mestima, kao što je Stounhendž, rane kulture skupile su masivne predmete koji su verovatno imali određene astronomske svrhe. Pored njihovih ceremonijalnih upotreba, ove opservatorije mogle su biti korišćene da se izradi i prati kalendar i utvrde godišnja doba, što je važan faktor za znanje kada zasaditi useve, kao i u razumevanju dužine godine. Astronomija je takođe imala velik uticaj na razvoj čovečanstva, jer su prikupljeno znanje i iskustvo unapredili ekonomiju, trgovinu, pomorstvo.
Pre nego što su izmišljeni instrumenti kao što je teleskop rano proučavanje zvezda i neba je vršeno golim okom, sa dostupnih povoljnih položaja, visokih građevina i zemljišta.
Najraniji poznati astronomski uređaj je mehanizam iz Antikitere, antički uređaj za proračunavanje kretanja planeta, koji datira iz oko 150—80. p. n. e, i prvi je predak astronomskih računara. On je otkriven na drevnoj olupini kod grčkog ostrva Antikitera, između Kitere i Krita u Egejskom moru. Uređaj je postao poznat po svojoj primeni diferencijala, za koga se ranije verovalo da je smišljen u 16. veku, i minijaturizaciju i složenost njegovih delova, uporedivih sa satom iz 18. veka. Većina rane astronomije zapravo se sastojala od kartiranja položaja zvezda i planeta, nauka koja se danas naziva astrometrija. Iz ovih zapažanja, formirane su rane ideje o kretanju planeta, a priroda Sunca, Meseca i Zemlje u svemiru su filozofski istraživane. Smatralo se da je Zemlja u centru svemira, a da se Sunce, Mesec i zvezde okreću oko nje. Ovo je poznato kao geocentrični model svemira.


Za domaći hoću da mi napišete sve što ste naučili prošle školske godine!
Nazad na vrh Ići dole
 
Lekcija za drugu godinu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Lekcija za prvu godinu
» I lekcija(ME)
» II lekcija(ME)
» III lekcija(ME)
» IV lekcija(ME)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Biblioteka :: Red 006-
Skoči na: